sobota, 31 stycznia 2009

Marzi

Marzena Sowa urodziła się w 1979r. w Stalowej Woli. Tam dorastała i stamtąd przeprowadziła się do Krakowa studiować filologię romańską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po trzecim roku wyjechała do Francji, gdzie ukończyła studia na Uniwersytecie Michel de Montaigne w Bordeaux. We Francji poznała Sylviana Savoia - fotografa, który w późniejszym czasie stał się autorem rysunków do komiksu o Marzi.

Jak sama twierdzi wyjazd do Francji pozwolił jej na zdystansowanie się do polskiej rzeczywistości, tak odmiennej od tej, którą zobaczyła na miejscu. Również wspomnienia z dzieciństwie z nowej perspektywy zaczęły wyglądać zupełnie inaczej. Historie o życiu w Polsce lat 80-tych, które Marzena opowiadała Sylvianowi, ten przyjmował z pewnym niedowierzaniem. Słuchając, próbował sobie wyobrazić tę egzotyczną dla niego komunistyczną rzeczywistość, a wyobrażenia przenosił na papier w szkicach.

To właśnie Sylvian namówił Marzenę na spisanie tych opowieści - "dla wnuków". I tak powstał pamiętnik pełen historii z życia małej Marzeny. O karpiu pływającym w wannie przed świętami, o zabawach w windzie, o wakacjach u rodziny na wsi, o teleranku i kolejkach w sklepach. Savoia przeczytał pamiętnik i pomyślał, że stanowi on dobry materiał na książkę. Postanowił zaryzykować i stworzył rysunki do dwóch historii, a następnie wysłał je do wydawnictwa. Projekt został przyjęty i to był początek powstania komiksu o Marzi.

Praca nad komiksem dla obojga jest wielką frajdą, ale też ciężką pracą. Sylvianowi, który do tej pory rysował komiksy realistyczne, Marzi dała możliwość zmiany kreski na bardziej karykaturalną i ekspresywną. Realizm został jednak zachowany w szczegółach - wyglądzie przedmiotów codziennego użytku, takich jak pralka Frania, czy nawet pudełko zapałek z charakterystycznym motylem. Oboje dbali również o oddanie wyglądu miasta, takiego jakim zapamiętała go Marzena. Pomogły im w tym zdjęcia wyszukiwane w internecie, ale odbyli też wycieczkę do Polski, żeby Sylvian mógł "naocznie" poznać miejsca, gdzie dzieją się opisywane historie.

Do tej pory powstały trzy tomy komiksu, choć w Polsce ukazały się dopiero dwa (wydawnictwo Egmont). Marzena i Sylvian pracują nad kolejnymi. W zamyśle historia małej Marzi ma obejmować pięć książek. Być może jej późniejsze doświadczenia - nauka w liceum, pójście na studia i wyjazd do Francji zostaną przedstawione w kolejnych trzech tomach.

Dzieci i ryby głosu nie mają
Pierwszy tom opowieści o Marzi zawiera kilkanaście historii o rzeczywistości w Polsce epoki PRL-u widzianej oczami kilkuletniej dziewczynki. Nie ma tu oceniania wydarzeń, czy ludzi, jest tylko opis zwyczajnego życia - zabaw z koleżankami, przygotowania do świąt, czy wakacji na wsi, a wszystko na tle wydarzeń, które mała dziewczynka zauważa, choć może nie rozumie do końca ich znaczenia - jak pielgrzymka Papieża, czy pojawienie się czołgów na ulicach.



Hałasy dużych miast
Drugi tom przygód Marzi - już troszkę starszej. Książka moim zdaniem smutniejsza od poprzedniej części. Opisuje dzieciństwo dziewczynki w Polsce, w której powoli zaczyna być słychać echa niezadowolenia z tego, co się dzieje. Oczywiście Marzi nie ocenia tego, nie moralizuje. Tylko słucha rozmów dorosłych pełnych niezrozumianych słów takich jak samodzielna struktura, nielegalny, czy strefa wpływów. Nie może spać, kiedy tato nie wraca wieczorem po pracy do domu, a mama w rozmowie z sąsiadką mówi o buncie. Obok tych historii znajdujemy również inne - o rowerowej wyprawie na grzyby, o koleżance, która miała pachnące kredki czy rodzinnym oglądaniu "Niewolnicy Isaury" w telewizji.

Komiksowa Sowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz